60 YAŞ KARTI

Altmış yaş ile altmış beş yaş arasında bulunan kişilere idarece toplu ulaşım kartı verilir.
Altmış yaş ile altmış beş yaş arasında bulunan kişiler, İdaremiz tarafından verilen toplu taşıma kartı ile belediyeye bağlı toplu ulaşım araçlarından indirimli olarak faydalanır.

Not: Kart müracaatında bulunabilmeniz için 60 yaşını gün/ay/yıl olarak doldurmuş olmanız gereklidir.
ŞAHSEN BAŞVURU
Ulaşım kartları Şube Müdürlüğüne şahsen başvuru yapılır. 

Başvuruda istenen evraklar;
        Nüfus cüzdanının aslı  
        Son altı ay içerisinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf 
 
Yapılan başvuru neticesinde kart basımı yapılacaktır.

KART TESLİMİ
Şahsen başvurularda kart teslimi 15 dakika içerisinde yapılır.

Yapılan işlemlerde fotoğraflı bir kimlik belgesinin ibrazı zorunludur.

3 ay içerisinde teslim alınmayan kartlar imha edilir. Tekrar talep edilmesi halinde bedeli karşılığı yeni kart düzenlenir.

Kartlar kart sahipleri veya kanuni temsilcilerine teslim edilir.
Kart Bedeli : 10 TL
Kart Yenileme Bedeli(çalıntı, kayıp ya da yıpranma nedeniyle)  = 20 TL 
60 yaş  kartı otobüslerde, metro ve banliyö istasyonları ile vapur iskelelerinde bulunan validatörlere okutulmak suretiyle kullanılır. 
 
KAYIP-ÇALINTI KART BİLDİRİMİ
Kartların çalınması ve zayi olması durumunda Ulaşım Kartları Şube Müdürlüğü’ne şahsen gelerek ya da 0-(232)-320-0-320 , 0-(232)-293-53-49 numaralı telefonlara bildirimde bulunarak kartlar kullanıma kapattırılır. Bildirimde bulunulmayıp da başkası tarafından kullanılırken el konulan kartlar sistemden kapatılır ve Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulur.

USULSÜZ KULLANIM
Kişiselleştirilmiş İzmirim Kart’ın usulsüz ( hak sahibi dışında başkası tarafından ) kullanılmasının tespiti halinde, tutanak düzenlenerek Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulur. Kart kullanıma kapatılır. Kart sahibinin talebi halinde yeniden bedeli karşılığında kart düzenlenir.

HATALI KULLANIM
İzmirim Kart’ın Ücretlendirme Kurallarına aykırı şekilde ( Gittiğin Kadar Ödeme Sistemi ) kullanılmasının tespiti halinde Kart geçici olarak kullanıma kapatılır. Kişinin talebi üzerine Kart tekrar kullanıma açılır, ancak genel hükümlere göre yasal işlem başlatılır.
 
60 Yaş Kartlarına yıllık vize işlemi uygulanmaz.
KAYIP, ÇALINMA VE YIPRANMA HALİNDE;
Kayıp, çalınma ve yıpranma durumlarında Ulaşım Kartları Şube Müdürlüğüne başvuru yapılır. 20  TL kart ücreti Ulaşım Kartları Şube Müdürlüğü tarafından tahsil edilir.
 
        İstenilen Evraklar;
        Nüfus cüzdanının aslı 
        Son altı ay içerisinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf
  
ARIZALANMASI HALİNDE;
Arıza durumlarında Ulaşım Kartları Şube Müdürlüğüne başvuru yapılır. Fiziki hasarlar dışında arızalanan Kişiselleştirilmiş İzmirim Kartlar, kişiselleştirildiği tarihten itibaren 2 yıl süre ile ESHOT Genel Müdürlüğü tarafından ücretsiz olarak değiştirilmektedir.
Kullanıcı hatasından kaynaklanan arızalardan 20 TL kart ücreti  Ulaşım Kartları Şube Müdürlüğü tarafından tahsil edilir.
 
        İstenilen Evraklar;
        • Nüfus cüzdanının aslı 
        Son altı ay içerisinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf