ULAŞIM FİLO TAKİP, KONTROL VE YÖNETİM MERKEZİ


İzmir’in çağın koşullarına uygun ve modern cihazlarla donatılmış ulaşım sistemine Şubat 2008’de büyük bir yatırımla “Ulaşım Filo Takip, Kontrol ve Yönetim Sistemi” de katılmıştır. Uydu görüntüleriyle çalışan merkezde, belediye otobüsleri sefere çıktıkları andan itibaren hız limiti, duraklarda bekleme süresi gibi konularda izlenebiliyor.

GPRS uyduları ile 7 gün 24 saat araç takibinin yapılacağı ücret toplama sistemiyle entegre olan sistemin esasını, hız kontrolü, duraklama yapılan yerler ve sürelerin kontrolü, acil durum uyarısı ve detaylı sayısal haritalar oluşturuyor.

GPRS aracılığıyla tüm ulaşım filosuna ait anlık tüm bilgilerin uzaktan takibi de mümkündür.

Ulaşım Filo Takip, Kontrol ve Yönetim Sistemi, İzmir'deki kent içi otobüs ulaşımına şu özellikleri kazandırdı:

Konum ve araçlara ait bilgiler, GPRS ile Ulaşım Kontrol Merkezi'ne aktarılmakta.

Otobüsler, uydu görüntüsü üzerinde gerçek zamanlı veya geçmişe yönelik bir tarih ve zaman aralığında takip edilebilmekte.

Görüntülenen araçların sayısal dökümleri alınabilmekte.

Ana server ile uyumlu çalışan vadilatör saatleri sayesinde, sürücü çalışma bilgileri gerçek zamanlı olarak alınabilmekte.

Sürücülerin, sefere çıktıkları andan itibaren hız limiti, duraklarda bekleme süresi gibi kurallara uyup uymadıkları denetlenebilmekte.

Sürücü alarm uygulaması sayesinde kaza, arıza gibi durumlarda sürücü, paneldeki tuşlardan Ulaşım Kontrol Merkezi'ne uyarıcı ikaz vererek, ambulans, itfaiye ihtiyacını bildirebilmekte, asayiş olaylarından merkezi haberdar edebilmekte.

Sistemle, araca ya da şoföre yapılan bir darp durumunda, acil emniyet yardım çağrı butonu ile anında müdahale edebilmekte.

Kilometre sayaçları sayesinde araçların zaman aralığı içinde yaptığı kilometre bilgilerine ulaşılabilmekte. Böylece periyodik bakımları ve yakıt sarfiyatlarının takibi için gerekli veriler hatasız olarak elde edilebilmektedir.