LİSANSLI SÜRÜŞ TEKNİKLERİ EĞİTİM MERKEZİ

Lisanslı Sürüş Teknikleri
 

Türkiye’de ilk defa uluslararası standartlarda 20 bin metrekare alan üzerinde kurulan ve Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) tarafından lisans almaya layık görülen pistte 2012 Eylül ayından itibaren güvenli sürüş teknikleri eğitimleri verilmektedir.

Sürücülerin her türlü iklim ve arazi koşullarına hazırlıklı olması, daha emniyetli araç kullanması, riski gören, bilgili ve sağduyulu birer sürücü haline getirilmesi, ve yolcuların can güvenliğinin en üst düzeye çıkarılması, daha konforlu bir yolculuk olanağı sunulması ve yanlış otobüs kullanımından kaynaklanan maliyetlerin en aza indirilmesi amaçlanmıştır.

Eğitimler kapsamında haftanın 5 günü; sabahları teorik, öğleden sonra ise pratik eğitimler verilmektedir. Program; defansif sürüş teknikleri, hava ve yol şartları, kontrol dışı faktörler, kaza önleyici formüller gibi pek çok farklı konudaki eğitim başlıklarını içermektedir. Pistte sürücüler ıslak ve kaygan zeminde ani duruş ve manevra tekniklerini de öğrenmektedir.

Ayrıca Kurum’a başvuran sürücü adaylarının direksiyon sınavları da Sürüş Teknikleri Eğitim Merkezi’nde yapılmaktadır.

Tasarruf verilen önem doğrultusunda, pistin ıslatılarak eğitime hazır hale getirilmesi için tonlarca su kullanılmaktaysa da bu suyun pistin tabanına kurulan depo ve geri dönüşüm sayesinde tekrar kullanılması ve yüzde 80 oranında daha az su tüketilmesine özen gösterilmektedir.