65 YAŞ KARTI

65 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kullanabileceği seyahat kartıdır.
04/03/2014 tarih ve 28931 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı “Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği” doğrultusunda 65 yaş ve üzeri kişiler İdaremizden alacakları seyahat kartı ve ya Nüfus Cüzdanıyla şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanır.

Not: Kart müracaatında bulunabilmeniz için 65 yaşını gün/ay/yıl olarak doldurmuş olmanız gerekmektedir.
65 Yaş Kartı alacak vatandaşlarımız başvuruları;

•    www.eshot.gov.tr internet adresi üzerinden ya da
•    1 adet biyometrik fotoğraf (son altı ay içerisinde çekilmiş) ve Nüfus cüzdanı aslı ile Konak Ulaşım Kartları Şube Müdürlüğünde yapılır.

Yapılan işlemlerde fotoğraflı bir kimlik belgesinin ibrazı zorunludur.

KART TESLİMİ
Şahsen başvurularda kart teslimi 15 dakika içerisinde yapılır.

İnternet başvurularında kart teslimi 1 iş günü sonra  ESHOT Ulaşım Kartları Şube Müdürlüğü'nden yapılır.

3 ay içerisinde teslim alınmayan kartlar imha edilir. Tekrar talep edilmesi halinde bedeli karşılığı yeni kart düzenlenir.
 
Kartlar kart sahiplerine veya kanuni temsilcilerine teslim edilir.
65 yaş kartları ücretsiz olarak verilmektedir.
65 yaş kartları otobüslerde, metro ve banliyö istasyonları ile vapur iskelelerinde bulunan validatörlere okutulmak suretiyle saat sınırlaması bulunmaksızın kullanılır.

KAYIP-ÇALINTI KART BİLDİRİMİ / USULSÜZ KULLANIM

KAYIP-ÇALINTI KART BİLDİRİMİ

Kartların çalınması ve zayi olması durumunda Ulaşım Kartları Şube Müdürlüğü’ne şahsen gelerek ya da 0-(232)-320-0-320 , 0-(232)-293-53-49 numaralı telefonlara bildirimde bulunarak kartlar kullanıma kapattırılır. Bildirimde bulunulmayıp da başkası tarafından kullanılırken el konulan kartlar sistemden kapatılır ve Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulur.

USULSÜZ KULLANIM
Kişiselleştirilmiş İzmirim Kart’ın usulsüz ( hak sahibi dışında başkası tarafından ) kullanılmasının tespiti halinde, tutanak düzenlenerek Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulur. Kart kullanıma kapatılır. Kart sahibinin talebi halinde yeniden bedeli karşılığında kart düzenlenir.
Vize işlemi yapılmamaktadır.
KAYIP, ÇALINMA VE YIPRANMA HALİNDE;
Kayıp, çalınma ve yıpranma durumlarında Ulaşım Kartları Şube Müdürlüğüne başvuru yapılır. 20  TL kart ücreti Ulaşım Kartları Şube Müdürlüğü tarafından tahsil edilir.
 
        İstenilen Evraklar;
        • Nüfus cüzdanının aslı
        • Son altı ay içerisinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf
 
ARIZALANMASI HALİNDE;
Arıza durumlarında Ulaşım Kartları Şube Müdürlüğüne başvuru yapılır. Fiziki hasarlar dışında arızalanan Kişiselleştirilmiş İzmirim Kartlar, kişiselleştirildiği tarihten itibaren 2 yıl süre ile ESHOT Genel Müdürlüğü tarafından ücretsiz olarak değiştirilmektedir.
Kullanıcı hatasından kaynaklanan arızalardan 20 TL kart ücreti  Ulaşım Kartları Şube Müdürlüğü tarafından tahsil edilir.
 
        İstenilen Evraklar;
        • Nüfus cüzdanının aslı
        • Son altı ay içerisinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf