http://www.izmir.bel.tr
Rss Hizmeti

Büyükşehir, 40 bin hanenin kapısını çalacak

Yeni gemiler geldi, seferler sıklaşıyor

Pasaport İskelesi açılıyor

Adnan Kahveci'de geriye sayım başladı

Karşıyaka'nın havasını değiştirecek

İzmir'de Bayram ulaşımı yüzde 50 indirimli

..Ve Hasan Tahsin İzmir'e kavuştu

İzmir'in en uzun tünelini Buca'da açacak

Pazar günü "maraton trafiğine" dikkat!

"Fuar'a özel" ulaşım düzenlemesi

"Fuar'a özel" ulaşım düzenlemesi

Buca Metrosu için ilk ihale yapıldı

İzmir'in elektrikli otobüsleri için Hollanda-Çin rekabeti

Bu üçlü İzmir'e çok yakışacak

Selçuk'ta İZBAN heyecanı

ESHOT'tan sahillere "serin yolculuk"

Rota Foça

İşte yeni metro vagonlarımız

Foça göründü!

Büyükşehir'den yeni bir yol daha

İzulaş filosuna 100 adet solo otobüs

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, raylı sistem yolcu taşıma kapasitesini yüzde 50’lere çıkardıkları zaman ulaşımda kâr sağlamaya başlayacaklarını, ayrıca kent içindeki minibüs ve otobüslerin de “Kent Kart” sistemine entegre olmasıyla ciddi bir rahatlama yaşayacaklarını söyledi.

Kent içi toplu ulaşım hizmeti veren İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İZULAŞ A.Ş. filosunu son model otobüslerle güçlendirdi. Otokar firması, İzmir için özel üretilen 100 adet otobüsü tamamlayarak İZULAŞ’a teslim etti. Otobüslerin hizmete alımı için Karşıyaka Rekreasyon Alanı’nda tören düzenlendi.

Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, toplu ulaşım çalışmaları hakkında bilgi sunarak hedeflerinin raylı sisteme ağırlık vermek olduğunu söyledi. Başkan Kocaoğlu, raylı sistemde taşınan yolcu sayısını yüzde 50’lere çıkardıkları ve kent içindeki minibüs ile otobüsleri “Kent Kart” sistemine entegre ettikleri takdirde toplu ulaşımda kâr sağlamaya başlayacaklarını ifade etti. Başkan Aziz Kocaoğlu şöyle konuştu: Kent içinde ve ilçelerde hem minibüsleri hem de ilçelere ait otobüs kooperatiflerini “Kent Kart” sisteminde birleştirmek istediklerini belirten Başkan Kocaoğlu, bu çalışmayı hayata geçirmek için mevzuat düzenlemesinin gerektiğini söyledi. Yeni bağlanan yerlerdeki nakliye otobüs kooperatiflerini ve 1117 minibüsü kent kart sistemine alırsak, ulaşımda ciddi anlamda entegrasyon ve rahatlama olacak. Onların ticari işletme vasfından dolayı bizim gibi fazla eleman çalıştırmadıklarından, aynı fiyata taşıdıklarında hem para kazanacaklar hem de bizim yükümüz ve ESHOT’un zararı azalacak. Biz üzerimize düşen görevlerimizi yapıyoruz. Bu sistemi uygulamak için Ulaştırma Bakanlığı’na bu modeli anlatan yazılar gönderdik ve olumsuz cevap aldık. Ancak işin peşini bırakmayacağız. Bu modelin İzmir, İstanbul, Ankara gibi büyük kentler için zorunlu olduğuna inanıyoruz”.

1363 otobüs yenilendi

Göreve geldiğinden bu yana 1363 otobüsü yenilediklerini söyleyen Başkan Aziz Kocaoğlu, belirli yerlerde, pik saatlerde eski otobüsleri çalıştırabileceklerini, ancak 100 adet daha körüklü otobüse ihtiyaçları olduğunu ifade etti. Başkan Kocaoğlu, körüklü otobüs almak için ikinci kez ihaleye çıktıklarını ve onların da gelmesiyle birlikte ulaşımdaki otobüs filosunun yaşının 5’e düşeceğini bildirdi.

İzmir ulaşımında raylı sisteme ağırlık vermek istediklerini dile getiren Başkan Kocaoğlu, şu anda yolcuların yaklaşık yüzde 25’ini raylı sistemle taşıdıklarını bu oranın yüzde 50’lere çıkması ve günlük 750 bin yolcu sayısını bulmaları durumunda ulaşım maliyetlerince ciddi anlamda düşüş meydana geleceğini söyledi. Ulaşımda 90 dakika uygulamasının devam edeceğini de bildiren Başkan Aziz Kocaoğlu, “Bu uygulama belediyeyi zarara sokuyor gibi görünse de, görece kâr etmektedir. Bu sistem yolcu sayımızı yüzde 35 artırdı. Ciromuz da yüzde 15 arttı. Kullanımı artırdık. Kent içi ulaşımı artırarak, insanları evinden sokağa çıkardık” dedi.

Dikiz aynası yerine kamera var

İzmir için özel olarak üretilen Otokar Kent serisi otobüsler, alçak tabanı, engelli binişine uygun rampası, yana yatma kabiliyeti, kliması ve çevreci motoruyla artık İzmirlilerin alıştığı tüm özellikleri bünyesinde barındırıyor. Yeni otobüslerle birlikte İzmirliler ilk kez kameralarla donatılmış otobüslerle seyahat etmeninin güvenini de yaşayacak. Bugüne dek orta ve arka kapıdan inen yolcuları dikiz aynalarına bakarak takip etmeye çalışan sürücüler, kameralar sayesinde önlerindeki ekrandan kapıların kontrolünü sağlayabilecek.

Otobüslerde bulunan motor yangın ikaz ve söndürme sistemi, olası motor yangınlarına otomatik olarak müdahale ediyor. Kapı açıkken otobüsün hareket etmesini engelleyen sistem sayesinde de üzücü olayların önüne geçiliyor. Konforlu bir yolculuk için gereken tüm unsurları bünyesinde barındıran İzmir’in yeni otobüsleri, sahip olduğu geri vites kamerasıyla da sürüş güvenliği açısından gelişmiş imkanlar sunuyor. Led tipi gündüz farları da İzmir’de toplu ulaşım açısından bir ilk olacak.


İnönü Mahallesi Gazeteci Yazar İsmail Sivri Bulvarı No : 500 35380 Buca / İzmir Tel : 293 50 00 - Faks : 0232 282 04 20 Eshot © 2008 Tüm Hakları Saklıdır.
Eshot 2010 Copyright By Ünibel A.Ş.